Jaki projekt domu wybrać, aby był funkcjonalny?

Chociaż wiele osób kieruje się podczas poszukiwania projektu domu jego wyglądem zewnętrznym, wbrew pozorom dużo bardziej istotne jest odpowiednie zagospodarowanie wnętrza. Jak wybrać projekt?
single-family-home-1026377_640Parterowy czy z poddaszem?
Powierzchnia domu w dużej mierze uzależniona jest od tego, jak duża jest działka, na której zamierzamy postawić budynek. Często zastanawiamy się jaki projekt domu będzie lepszy – piętrowy, czy parterowy. Decydując się na pierwsze z wymienionych rozwiązań najczęściej parter domu przeznaczamy na strefę dzienną, która obejmuje kuchnię, jadalnię, salon, łazienkę i ewentualnie pomieszczenie gospodarcze. Na parterze urządzamy sypialnie dla domowników oraz dodatkową łazienkę. Jest to najbardziej optymalne zagospodarowanie wnętrza ponieważ zapewnia niezbędną prywatność domownikom, a jednocześnie uwzględnia przestrzeń, gdzie cała rodzina może wspólnie spędzać czas. Dom parterowy zajmuje większą przestrzeń, a co za tym idzie – zwiększają się koszty związane z wykopaniem fundamentów. W takim układzie sypialnie od części dziennej są zazwyczaj oddzielone korytarzem.

single-family-home-1026376_640Co wziąć pod uwagę?
Wybrany projekt domu musi być zgodny z wytycznymi dotyczącymi miejscowego zagospodarowania terenu. Oprócz wielkości ważne jest również funkcjonalne rozmieszczenie znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Kuchnia połączona z jadalnią i salonem oraz łatwy dostęp do spiżarni to wygoda użytkowania domu na co dzień. Wybrany projekt powinien być również zgodny z naszymi możliwościami finansowymi. Skomplikowana bryła to większy koszt budowy, który dodatkowo zwiększy fantazyjny dach. Pamiętajmy też, że dużo bardziej istotne od wyglądu elewacji jest wnętrze budynku. I chociaż wybierając projekt prawdopodobnie będziemy mogli wprowadzić pewne zmiany, to większe modyfikacje mogą wpłynąć na konstrukcję budynku. Zamiast więc poprawiać taki projekt i dostosowywać go na miarę swoich potrzeb, lepiej poświęcić nieco więcej czasu na gruntowne poszukiwania i znaleźć coś w pełni odpowiadającego naszym oczekiwaniom.