Projekt domu dla całej rodziny

Idealny dom na miarę potrzeb wszystkich członków rodziny
Po kupnie wymarzonej działki przychodzi czas na planowanie budowy domu. Zlecając projekt architektowi, albo poszukując gotowego planu, należy uwzględnić pewne kwestie tak, aby wszyscy członkowie rodziny byli zadowoleni.
single-family-home-1026368_640Duży czy mały?
Idealny dom to taki, w którym wszyscy członkowie rodziny mają swoją prywatną przestrzeń. Powinno się w nim znaleźć również miejsce na wspólne spędzanie czasu. Mogłoby się wydawać, że im większy budynek, tym lepiej, jednak pewne ograniczenie stanowi dostępny budżet. W takiej sytuacji konieczne jest osiągniecie kompromisu pomiędzy naszymi oczekiwaniami, a możliwościami finansowymi. Jest to ważne również ze względu na późniejsze koszty eksploatacji budynku – ogrzanie większego domu będzie wymagało większych nakładów pieniężnych. Pod uwagę należy wziąć te projekty domów, które są odpowiednie do wymiarów naszej działki.

Funkcjonalnie i wygodniebathroom-759473_640
Planując rozkład mieszkania warto pamiętać o funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Strefa dzienna, czyli ta, w której domownicy przebywaj wspólnie, powinna być oddzielona od nocnej, czyli sypialni. Takie rozróżnienie z jednej strony pozwoli wygodnie zaprojektować salon i jadalnię, a jednocześnie zapewni prywatność domownikom. Najczęściej stosowane rozwiązania to połączenie salonu, jadalni i kuchni oraz oddzielenie części nocnej za pomocą korytarza. Popularne są również projekty domów z poddaszem, gdzie na parterze znajduje się część wspólna dla wszystkich domowników, a sypialnie ulokowane są na piętrze.

Ile łazienek
Liczba łazienek w domu uzależniona jest z pewnością od wielkości budynku i tego, jak liczna jest rodzina go zamieszkująca. Zasadniczo oprócz łazienek (albo łazienki) przynależnej sypialniom, w domu powinno znaleźć się miejsce również na łazienkę, albo chociaż WC dla gości i domowników przebywających w strefie dziennej. Dzięki temu można uniknąć porannych kolejek, a jednocześnie gwarancja relaksu wieczorem i prywatności domowników w razie wizyty gości.