Zwróć uwagę na projekt domu

Czym należy kierować się podczas poszukiwania projektu domu?
Okazały budynek, skromny domek jednorodzinny, a może nawiązujący stylistycznie do dawnych dworków? Chociaż wybór jest duży, czasem trudno podjąć ostateczną decyzję. Jak wybrać projekt domu, aby nie żałować?
construction-19696_640Przemyśl najważniejsze kwestie
Dom zazwyczaj budujemy z myślą o spędzeniu w nim reszty życia, a przynajmniej kilkunastu lat. Podjęcie decyzji dotyczącej jego projektu powinno więc być poprzedzone odpowiednio długimi poszukiwaniami. Zanim jednak przystąpimy do tego zadania, warto zastanowić się jakie są nasze potrzeby. W ten sposób zawęzimy nieco pole wyboru i być może łatwej nam będzie się zdecydować na konkretny projekt. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę powierzchnię wymarzonego domu, dostosowaną do wielkości rodziny. Im jest ona liczniejsza, tym oczywiście większy dom powinniśmy zbudować. Budynek powinien zawierać przestrzeń, gdzie można wspólnie spędzać czas i przyjmować gości, a więc salon, jadalnię, kuchnię, oraz przynależną im łazienkę. Konieczne jest również zapewnienie każdemu domownikowi sypialni. Taki podział jest funkcjonalny, a zarazem gwarantuje wszystkim niezbędną prywatność.

bedroom-1137940_640Uwzględnij budżet
Wielkość domu zazwyczaj determinuje budżet, jaki przeznaczyć możemy na jego budowę. Pewnym ograniczeniem może być też wielkość działki. Zastanawiając się jak wybrać projekt domu weźmy pod uwagę, czy na posesji zmieści się rozległy budynek parterowy, czy też lepszym rozwiązaniem będzie taki z poddaszem, na którym zaaranżujemy sypialnie domowników. Ze względu na to, że każdy dodatkowy metr kwadratowy domu to większy koszt, starajmy się poszukać projektu jak najmniej skomplikowanego. Wybudowanie domu o zwartej bryle, a więc na planie kwadratu lub prostokąta, a do tego z dachem dwuspadowym pochłonie mniej pieniędzy, niż projekt z ozdobnymi wykuszami i pokryciem o skomplikowanym kształcie. Poza tym zwracajmy uwagę na rozwiązania, które będą funkcjonalne i zapewnią wygodę mieszkania przez kolejne lata naszego życia.